ابزار و وسایل ارتودنسی(قسمت دوم)

ابزار و وسایل ارتودنسی

اشاره: در شماره قبل با تعدادی از وسایل ارتودنسی آشنا شدیم. در این شماره تعداد دیگری از این ابزارهای رایج در درمان ارتودنسی را توضیح داده و بحث را به پایان می بریم.

LIGATURE ADJUSTER AND TUCKER

این وسیله برای انطباق و هدایت سیم های نازک لیگاچور به کار رفته و وسیله ای با دو سر می باشد (Double ended). یک طرف آن برای فشردن (TUCK) انتهای بریده شده و پیچانده شده سیم های لیگاچور برای جلوگیری از صدمه و زخمی کردن بافت نرم بیمار به کار میرود به طوری که این انتها زیر آرچ وایر اصلی قرار گیرد. طرف دیگر این وسیله برای نگه داشتن آرچ وایر اصلی در داخل شیار براکت درست زمانی که می خواهیم سیم لیگاچور را به آرچ وایر ببندیم به کار میرود (شکل 1).


PIN AND LIGATURE CUTTER

این وسیله که جزء وسایل برنده در ارتودنسی محسوب میگردد (و در شماره های قبل خاطر نشان کردیم که ضد عفونی کردن این وسایل با مواد شیمیایی باید انجام گردد، نه با حرارت خشک یا بخار) دارای نوک ظریف بوده و برای بریدن سیم های لیگاچور نازک و نیز پین های قفل شونده (در تکنیک های Begg و براکت های Self-ligating) به کار میرود. هم چنین بعد از لیگاچور کردن براکت درون آرچ وایر میتوان انتهای سیم لیگاچور را با این وسیله برید. این وسیله یا جنس تنگستن کار باید که بسیار مقاوم میباشد نیز موجود است (شکل 2).

PIN AND LIGATURE CUTTER 45

همانند نوع مستقیم خود عمل کرده و نوک برنده آن زاویه 45 درجه دارد. این کاتر برای بریدن سیم های لیگاچور مخصوصاً در نواحی دندان های خلفی و نیز در تکنیک ارتودنسی لینگوال (Lingual orthodonties) کاربرد دارد. (شکل 3)

 • HARD WIRE CUTTERS

کاتر سیم های کلفت (شکل 4) نوک فزی سخت و یا از جنس تنگستن کار باید دارد. این کاترها طبیعتاً بزرگتر و قویتر از کاترهای لیگاچور pin می باشند و برای بریدن سیم های حداکثر با قطر 20 اینچ به کار میروند.

 

 • HEAVY WIRE CUTTERS

کاتر سیم های لابراتواری heavy gauge side cutter هم نامیده می شود. توانایی بریدن سیم های حداکثر با قطر 1/3mm را دارند. معمولاً غیر قابل استریل بوده و در لابراتورها استفاده می گردند (شکل 5).

 • DISTAL END CUTTERS (شکل 6)

این کاتر یک سر برنده و یک طرح نگهدارنده سیم دارد. برای بریدن انتهای سیم ها خصوصا در خلف بندها در ناحیه مولرها به کار می رود و توانایی بریدن سیم های حداکثر با قطر 0.056*0.70mm و یا 0.22*0.28 اینچ را دارد.

 • BRACKET REMOVING PLIERS (شکل 7)

همانطور که از نام آن پیداست ،این پلایر برای برداشتن و de-bond کردن براکت ها به کار میرود. نوک این پلایر مانند یک Wedge بین دو لبه base براکت و سطح دندان قرار گرفته و براکت را به آسانی بلند میکند. به دو شکل مستقیم برای دندان های قدامی و خمیده با زاویه 60 درجه برای برداشتن براکت های خلفی به کار میرود.

 • POSTERIOR BAND REMOVING PLIERS (شکل 8)

این پلایر برای برداشتن بندهای فلزی خلفی به کار میرود. سر پلاستیکی آن روی سطح اکلوزال و نوک تیز آن زیر کانتور لثه ای بند قرار میگیرد و با فشار روی دسته های آن ،بند از جای خود بیرون می آید.

 • ANTERIOR BAND REMOVING PLIERS (شکل 9)

این پلایر یک شیار (groove) باریک دارد به طوری که در لبه اینسایزال دندانهای قدامی قرار میگیرد. (مثل عملکرد سر پلاستیکی پلایر posterior Band removing که روی سطح اکلوزال قرار میگیرد) نوک تیز این پلایر نیز در کانتور لثه ای بندهای قدامی قرار میگیرد و با یک فشار بندهای قدامی را خارج میکند.

 • ADAMS PLIER (شکل 10)

پلایر Adams در ساخت کلاسپ های نوع Adams به کار میروند و دو نوک چهارگوش دارد.

Adams clasp Bending Pliers:(شکل 11)

این پلایر وسیله اختصاصی برای شکل دادن و ساختن لوپ های Adams Clasp به سادگی و در یک مرحله میباشد و برای سیم هایی حداکثر با قطر 0.7mm به کار میرود. مراحل ساختن و طرز استفاده در شکل 11 نشان داده شده است.

 • ARROW CLASP FORMER (شکل 12)

این پلایر شکل دهنده کلاسپ به شکل پیکان (Arrow) میباشد و برای سیم هایی با قطر حداکثر 0.7mm به کار میرود، مراحل ساختن و نحوه استفاده از آن در شکل 12 نشان داده شده است.

 • ARROW CLASP BENDING PLIERS

این پلایر (شکل 13) برای خم کردن کلاسپ های نوع Arrow یا پیکانی شکل به نحوی که سر پیکانی در اندوکات های دندان درگیر شود استفاده میگردد. مانند پلایرهای فوق برای سیم های حداکثر با قطر 0.7mm به کار میرود.

 • YOUNG LOOP BENDING PLIERS (شکل 14)

این پلایر یک پلایر یونبورسال برای شکل دادن لوپ روی آرچ وایرهای ارتودنسی (مثل clusing loop، omega loop و غیره) میباشد. برای آرچ لبیال ایده آل بوده و لوپ هایی با قطر و اندازه یکسان درست میکند و برای سیم های با حداکثر قطر 0.7 میلی متری به کار میرود.

 • FACE BOW BENDING PLIERS (شکل 15)

این پلایر (شکل 15) برای خم کردن و نیز بریدن کمان خارجی هدگیر Face Bow)) ایده آل میباشد و برای خم کردن سیم هایی حداکثر با قطر 1/8mm به کار میرود.

 • PRONG PLIERS

همانطور که از نامش پیداست این پلایر 3 سر دقیقاً هم اندازه و هم قطر دارد و خم هایی با شکل یکسان به ما میدهد. این پلایر قدرت خم کردن سیم هایی حداکثر تا قطر 0/30 اینچ (کمی بیشتر از 0/7mm) را دارد. همچنین برای فعال کردن اپلاینس quad-helix در داخل یا بیرون دهان به کار میرود (شکل 16 AوB)

 • TURRETS

برای شکل دادن و انحنا دادن یک سیستم rectangular (چهارگوش) به شکل کاملاً یکسان و بدون خم و پیچش به کار میرود. در هر دو سیستم edgewise و Pre.Adjusted کاربرد دارد. در دو نوع تورک دار (درجه دار) و بدون تورک (صفر درجه) و با شیارهای مختلف سیم های چهارگوش (016و017و018و019و020و022) در دسترس میباشد. (شکل 17)

 • Conn Style Ligator

این پلایر برای بستن سریع آرچ با سیم لیگاچور استفاده می گردد. نوک Y-Shape آن، چرخاندن لیگاچور را تسهیل می کند. این پلایر برای سیم های لیگاچور حداکثر تا قطر 0.3 میلی متر (0.012 اینچ) استفاده می شود. (شکل 18)

 • فورسپس های ماسکیتو

فورسپس های ماسکیتو (شکل 19) برای قرار دادن لیگاچور الاستیک (O-Ring) روی براکت ها و نیز محکم کردن سیم لیگاچور حول براکت استفاده می شوند.

 • سوزن گیر Mathieu

این نیز یک وسیله ایده آل برای محکم کردن لیگاچورها می باشد. (شکل 20) دارای نوک شیاردار بوده که لیگاچورهای نازکتر را بهتر می گیرد.

2 دیدگاه

 1. امید می‌گه:

  سلام آقای دکتر. من یه تقاضا ازتون دارم. اگه ممکنه راجع به خصوصیات کلی براکت ها وبندها – رزین های کامپوزیتی – لیگاچورها و سمان ها کمی صحبت کنید. من خیلی به این مطالب احتیاج دارم. ممنون